Artykuły

Data publikacji: 2015-07-14          Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Czy kolorowe, słodzone napoje warto opodatkować? – stanowisko Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego, 2015 r.

Czy kolorowe, słodzone napoje warto opodatkować? – stanowisko Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego, 2015 r.

Spożycie kolorowych, mocno słodzonych napojów w naszym kraju jest dość wysokie. Często wybiera się je  zamiast wody mineralnej i w ten sposób dostarcza do organizmu niepotrzebnej, zbyt dużej ilości cukru. Trzeba pamiętać, że każdy nadmiar tego składnika w diecie negatywnie wpływa na stan zdrowia i jest powodem tycia.

Z tym problemem poradzono sobie na przykład w Meksyku, gdzie słodkie napoje opodatkowano, co doprowadziło do spadku ich spożycia. Niestety w innych krajach ten pomysł się nie przyjął. Producenci tego typu napojów również są niezadowoleni i twierdzą, że zamiast nakładania podatku można zmienić skład produktu i obniżyć w nim zawartość cukrów prostych.

Brytyjskie Towarzystwo Medyczne wzięło głos w tej sprawie. W ich raporcie zaznaczono, że słodkie napoje powinny być objęte 20% podatkiem. Zaznaczają oni również, że wysokie spożycie cukrów prostych jest przyczyną 70 tysięcy przedwczesnych zgonów w Wielkiej Brytanii. Jeżeli w tym kraju nie zajdą żadne zmiany szacuje się, że w 2030 roku na otyłość będzie chorować co trzeci Brytyjczyk.

Temat jest bardzo interesujący, mógłby mieć ciekawe przełożenie w Polsce, jednak w naszym kraju mógłby się również nie sprawdzić. Ważne jest tworzenie programów edukacyjnych oraz kampanii społecznych, aby zwiększać świadomość z zakresu wpływu poszczególnych składników diety na stan zdrowia człowieka. W ten sposób można podnosić poziom wiedzy dotyczący żywności oraz żywienia.


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB