Święta

    Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl Katarzyna Fizia         wyślij link e-mailem        

Dzień bez Opakowań Foliowych (23 stycznia)

Dzień bez Opakowań Foliowych

23 stycznia obchodzone jest bardzo proekologiczne święto, czyli Dzień bez Opakowań Foliowych. Zamiast reklamówek i jednorazowych siatek powinniśmy zaopatrzyć się w  naturalne torby wielokrotnego użytku. Co roku na świecie zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych siatek. Rozkład jednej plastikowej torby trwa nawet 500 lat. Maleją również światowe zasoby ropy naftowej, z której wytwarza się plastik do produkcji między innymi toreb. 

Praktycznie w każdym sklepie zamiast plastikowej reklamówki lub jednorazowej siatki możemy zakupić torbę papierową, lnianą, kokosową lub z innego materiału pochodzenia naturalnego, który jest biodegradowalny lub w łatwy sposób przetważalny.

Koszt takiej torby waha się w granicach 0,50zł do 5,00zł ale użyć możemy jej wielokrotnie, nie tylko podczas zakupów. Nie jest opłacalne zatem płacić 0,10zł do 2,00zł za reklamówkę lub jednorazową siatkę, która ma znacznie krótszą żywotność od np. lnianej torby.

Obecnie wiele ekologicznych sklepów nie posiada w ogóle plastikowych siatek, a jedynie ich przyjazne dla środowiska odpowiedniki. Sklepy sieciowe lub handmade oferują dizajnerskie wersje lnianych toreb ze śmiesznymi hasłami lub nietypową grafiką. Bardzo wygodnym sposobem na przenoszenie zakupów są również kosze wiklinowe lub plecaki.

Pamiętajmy również o segregacji odpadów, reklamówki oraz jednorazowe siatki można przetworzyć!


Skomentuj (0)

 • Robert Robert 2013-01-25 00:05
  Opakowań, opakowań... te dość łatwo zebrać i przetworzyć, generalnie wynika to z obowiązku. Nie zauważyłem jakoś agresji w stronę środowiska płynącej z samej plastikowej torby czy folii opakowaniowej - zawsze za tym stoją ludzie. Tworzywo to najczęściej spolimeryzowane węglowodory, pierwiastki C i H powszechnie występujące w środowisku, z niego pochodzące. To nie jakaś "chemia" w potocznym znaczeniu. Tworzywa są dobre, folia jest dobra - czy ktoś wie, że LCA (Life Cycle Assesment) "zwykłej" foliówki jest najniższy ze wszystkich toreb? Tak, wpływ na środowisko takiej torby jest najniższy, pod dwoma warunkami: ponownym użyciu i poprawnej utylizacji. Na drugiej stronie bieguna są koperty bąbelkowe (papier + plastik), laminaty (aluminium, folia, papier), przesyłki kurierskie i inne tego typu (papier + taśma z tworzywa z klejem), niewielkich rozmiarów opakowania na batony, woreczki na drożdżówki, owijki z papierosów... To jest zmora, dlaczego o tych produktach się nie mówi? Bo nie widać? To tylko pozory, ich masa jest niestety rozdrobniona, ale to jest prawdziwy problem, powinny być obowiązkowo degradowalne, a wszyscy na te foliówki...
  • Dietetyk Izabela AuszadniczekDietetyk Izabela Auszadniczek2013-01-25 12:45
   Niestety o innych wyrobach "plastikowych" nie mówi się, jest to wielka szkoda, ponieważ większość ludzi uważa, że tylko trzeba zutylizować siatki, ale innych rzeczy nie. Trzeba, jednak zacząć od zwykłej foliowej torby i segregować oraz utylizować pozostałe rzeczy. Taka torba foliowa może rozkładać się wiele lat, do końca nie wiemy, co dokładnie wchodzi w ich skład. Podczas rozkładu, ich składniki mogą trafiać do środowiska, być przenoszone i zjadane np. przez zwierzęta z trawą. Bardzo dobrze Panie Robercie, że zwróciliśmy na to uwagę. Dbajmy nie tylko o utylizacje plastikowych toreb, ale również ich pochodnych. Miejmy nadzieję, że sytuacja poprawi się.
 • Robert Robert 2013-01-23 13:42
  No właśnie... nie skłaniałbym się do takiego SUPER - nie ma folii, nie ma problemu. Chodzi tu głównie o funkcjonalność folii - nawet jak nie będzie jako jednorazówka, to jest używana jako rękawiczka, torba na odpady medyczne itd. Ta wielokrotnego użytku pochłania bakterie - wyobraźcie sobie siatkę z mięsem, warzywami i chemią - bez pakowania w jednorazówkę. No jest papier..który łatwo się rwie. Autor/ka wspomina o tym, że wiele sklepów ma własnie eko-torby wielokrotnego użytku. Ale te jednorazowe są również eko - odsyłam na stronę koeko.pl - stąd dowiedziałem się o siatkach, które same się rozpadają w naturze. A tak przy okazji...widzieliście kogoś, żeby chodził z własnym koszem na zakupy? Dlatego że foliówke można łatwo schować i jest tak popularna ulepszono dodając tak jak Magda pisze d2w.
  • Dietetyk Izabela AuszadniczekDietetyk Izabela Auszadniczek2013-01-23 16:14
   Również dziekuję Panu za komentarz, ważne jest żebyśmy dawali przykład innym, a korzystając z opakowań foliowych następnie wyrzucali je do odpowiednich pojemników. Pozdrawiam serdecznie.
 • Magdalena MałekMagdalena Małek2013-01-23 12:24
  Tak, tak torby fajne, ale z tą informacją o rozkładzie folii, to nie do końca tak, gdyż mamy także i w Polsce fantastycznie skuteczne, naukowo uwiarygodnione (UW, Politechnika Poznańska, Instytut Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu i inne) i relatywnie tanie rozwiązanie problemu rozkładu w okresie 150-500 lat polietylenu! tym rozwiązaniem są dodatki modyfikujące, np. z grupy d2w® powodujące całkowitą BIODEGRADACJĘ w środowisku naturalnym (nie mylić z kompostowaniem). I "problem" zalegającej w rowach i łopoczącej na wietrze folii znika -dosłownie- w przeciągu 5-10 lat. Pamiętajmy, że torby jutowe, bawełniane, czy inne wielokrotnego użytku kiedyś się zniszczą, a koszty ich wytworzenia i tzw. "ślad węglowy", który generują jest niepomiernie większy, niż w wypadku torby foliowej. Nie jesteśmy także krajem, gdzie tak jak w Niemczech na kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców przypada jedna kompostownia i stosowanie toreb biodegradowalnych ma sens. Nie wylewajmy więc "dziecka z kąpielą" tylko działajmy na miarę naszych, polskich możliwości, ale rozsądnie.
  • Dietetyk Izabela AuszadniczekDietetyk Izabela Auszadniczek2013-01-23 16:12
   Bardzo dziękujemy za ważną sugestię, ma Pani rację trzeba być na tyle "eko", żeby mieścić się w polskich realiach. Miejmy nadzieję, że czasy w końcu się zmienią i będziemy mogli w sposób prosty utylizować śmieci, nie tylko torby foliowe. Pozdrawiam serdecznie :)
 • Kamila K.Kamila K.2013-01-07 10:09
  codziennie powinniśmy mieć taki dzień
 • Marzenna Marzenna 2012-10-28 07:29
  ja też się przyzwyczaiłam do innych opakowań
 • Agnieszka KarwowskaAgnieszka Karwowska2012-08-23 21:32
  staram sie korzystać jak najmniej z tego rodzaju opakowań

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB