Święta

    Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Dzień Kobiet (8 marca)

Dzień Kobiet

Kiedyś obchodzony  bardzo hucznie zwłaszcza w czasach PRL-u. Każda z pań dostawała od swojego pracodawcy goździka, rajstopy lub inny gadżetach niezbędny dla pań. Z łezką w oku często wspominają te czasy nasze babcie, kiedy obchody Dnia Kobiet i prawa jakie nabywały z dnia na dzień całkowicie zmieniały ich możliwości, zwłaszcza zawodowe. Dziś ten wyjątkowy dzień wygląda inaczej, panowie najczęściej obsypują panie kwiatami i słodkościami.
A może zamiast tego zaproponować swoim paniom pyszną i zdrową kolację? 

Międzynarodowy Dzień Kobiet, który przypada na 8 marca, obchodzony jest od roku 1909.
Początki tego święta wywodzą się z Europy i Ameryki Północnej z ruchów robotniczych.
Oficjalnym dniem stal się 28 luty 1909 roku, na który przypadły Pierwsze obchody Dnia Kobiet. 

Socjalistyczna Partia Ameryki w ten sposób chciała upamiętnić strajk, który odbył się rok wcześniej i został zorganizowany przez pracownice przemysłu odzieżowego. Chciały się sprzeciwić złemu traktowaniu i warunkom pracy. Kobiety które podjęły strajk, zostały zamknięte przez właściciela w fabryce w której wybuchł pożar, podczas którego zginęło 126 spośród nich.

Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze w roku 1910 ustaliła obchody   Międzynarodowego Dnia Kobiet na pierwszy tydzień marca. Lata 1913-1914 zwłaszcza w Rosji można nazwać początkami bujnego rozkwitu tego święta. Kolejne lata, zwłaszcza rewolucja październikowa w Rosji sprawiła że to święto przypadło na dzień 8 marca.


Dlatego większości osób dzień ten kojarzy się z czasami PRL-u i masowo wręczanymi goździkami. 
Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, China, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii.


Skomentuj (0)

  • Kamila K.Kamila K.2012-11-12 09:38
    :)
  • Marzenna Marzenna 2012-10-30 10:44
    tki dzień jak co dzień
  • Agnieszka KarwowskaAgnieszka Karwowska2012-08-23 21:28
    lubię Dzień Kobiet

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB