Święta

    Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek         wyślij link e-mailem        

Dzień Ratownika Medycznego, Dzień Dawcy Szpiku (13 października)

Dzień Ratownika Medycznego, Dzień Dawcy Szpiku

Święto Ratownictwa Medycznego po raz pierwszy zostało obchodzone w 2006. Praca wykonywana przez ratowników medycznych jest niekiedy trudna, często przebiega w złych warunkach atmosferycznych, ale niesie ze sobą wiele dobrego, ponieważ może uratować życie człowieka. Powinniśmy doceniać codzienną pracę tych osób, ich poświęcenie i dar niesienia pomocy innym.

Święto Ratownika Medycznego często jest łączone z Dniem Dawcy Szpiku – jest świętem leczenia chorób nowotworowych krwi i oddawania szpiku, który bardzo często ratuje życie człowieka. Jest wiele potrzebujących, a niemal każdy z nas może podzielić się tym cennym składnikiem.

W tym dniu nie tylko namawia się ludzi do podzielenia się szpikiem, ale również zwraca uwagę na osoby, który zostały wyleczone lub oddały go. Kolejnym ważnym aspektem tego święta jest pokazanie ludziom, że pobieranie szpiku jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Na początku, jednak należy się zarejestrować w bazie dawców. Dokonać tego może każdy w wieku od 18 do 55 lat, z masą ciała nie mniejszą niż 50 kg.

13 października w wielu miastach w Polsce będą organizowane spotkania z specjalistami oraz punkty, gdzie będzie można się zarejestrować. Jednym z tych miast jest Rzeszów, Piaseczno i Słupsk. Polska jest jeszcze daleko za innymi krajami, w których szpik jest oddawany na szeroką skalę. Zmieńmy to! Każdy z nas może uratować drugiego człowieka i dać mu wiele lat życia!

Załączone pliki:


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB