Artykuły

Data publikacji: 2015-07-28          Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Lody- bomba kaloryczna czy wartościowy produkt?

Lody- bomba kaloryczna czy wartościowy produkt?

Lody mogą być doskonałym urozmaiceniem dobrze zbilansowanej diety. Już Hipokrates określał je jako „produkt pobudzający siły witalne”. Najczęściej są one kojarzone z dość kalorycznym deserem i niestety jest w tym wiele prawdy. Złej jakości lody będą charakteryzowały się wysoką zawartością  cukrów prostych i tłuszczów, głównie nasyconych kwasów tłuszczowych ze względu na śmietanę.

Na rynku możemy znaleźć wiele tradycyjnych lodów produkowanych na bazie mleka i te warto wybierać, gdyż posiadają mniej kalorii oraz lipidów. Oczywiście najbardziej „odchudzoną” ich wersją będą sorbety i lody wodne, gdyż w ich skład wchodzi przede wszystkim woda oraz przeciery, soki lub kremogeny owocowe.

Osoby na diecie redukcyjnej powinny uważać na lody zawierające kaloryczne dodatki takie jak bakalie, czekolada, kawałki ciastka, polewy itp. Spożywając te zimne desery w bardziej klasycznej postaci można uniknąć dodatkowych kilogramów. Należy traktować je jako przekąskę na drugie śniadanie lub podwieczorek. Nie poleca się ich jeść między posiłkami.

Z dwojga złego lepiej jest sięgnąć po lody niż na przykład inne przekąski, które w stosunku do nich dostarczają do organizmu zbyt dużej ilości energii, węglowodanów oraz tłuszczów. Są to przede wszystkim chipsy, słone paluszki oraz krakersy, drożdżówki, słodycze i mocno słodzone desery.

Lody tradycyjne są dobrym źródłem wapnia, fosforu, witaminy A, C oraz witamin z grupy B, a także cennych probiotyków, które wzbogacają naturalną florę bakteryjną jelita grubego. Natomiast te z dodatkiem owoców lub bakalii dostarczają błonnika pokarmowego.

Kupując te mleczne desery w sklepie zawsze należy zwracać uwagę na etykietę i pod tym względem wybierać najlepsze. Szczególnie przyjrzeć się trzeba zawartości mleka, śmietany, jaj, węglowodanów, lipidów oraz niechcianego i wszędzie obecnego syropu glukozowo-fruktozowego.

Tak, więc lody są wartościowym produktem, jednak należy sięgać po te dobrej jakości. Producenci starają się otwierać także na konsumentów, którzy nie tolerują laktozy, chorują na cukrzycę  lub są na diecie bezglutenowej. Powstały nawet lody z dodatkiem kwasów omega-3, niestety ze względu na specyficzny rybi zapach nie znalazły wielu swoich zwolenników. Interesującą kwestią jest to, że powstają cały czas nowe smaki tych pysznych przekąsek na przykład lody szpinakowe lub buraczane. Podobno w życiu należy wszystkiego spróbować :)


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB