Artykuły

Data publikacji: 1900-08-05          Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Międzynarodowy Dzień Piwa

Międzynarodowy Dzień Piwa

Dzięki kanadyjskiej inicjatywie z 2007 roku, 5 sierpnia ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Piwa i Piwowara. W Polsce można spotkać się z datą 25 maja. W północno-zachodnich Czechach święto piwa odbywa się na przełomie sierpnia i września wŽatecu i nosi nazwę Dočesná. Na przełomie września i października w Monachhium odbywa się festiwal piwa - Oktoberfest. 

Wyraz Pivo z prasłowiańskiego oznacza napitek. To jeden z najstarszych napojów świata. 4000 lat p.n.e. w Mezopotamii produkowane było prawdopodobnie pierwsze piwo - sikaru. Obecnie na całym świecie produkowane jest ponad kilkaset rodzajów piwa, wśród których znaleźć można piwa pszeniczne, ciemne, niepasteryzowane, a także miodowe, czekoladowe, jagodowe, żurawinowe i wiele innych. Jego charakter określa rodzaj używanych słodów, goryczka, stężenie ekstraktów czyli nieprzefiltrowanych składników słodu oraz dodatkowe składniki. Dużą popularnością cieszą się obecnie w Polsce piwa niepasteryzowane pochodzące z małych browarów, przygotowywane według starych receptur.

 

Już starożytni Egipcjanie doceniali właściwości piwa. Dzięki zawartości minerałów, krzemu, błonnika, witamin z grupy B oraz antyutleniaczy może pozytywnie oddziaływać na nasz organizm stosowane również zewnętrznie w postaci kąpieli lub okładów. Właściwości zdrowotne piwa odkryli także mnisi z Polski, Niemiec, Francji i Belgii, którzy produkowali piwo wyłącznie z naturalnych składników i krystalicznie czystej wody.

 

Piwo to także składnik wielu tradycyjnych potraw. Wykorzystać je można do marynowania mięs, sosów oraz zup. By jakże przyjemne święto celebrować również w naszej kuchni zapraszamy do spróbowania pysznej i aromatycznej zupy piwnej z grzankami według staropolskiego przepisu. Znajdziemy go w zakładce z przepisami w dziale Zupy.

Smacznego!

 


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB