Artykuły

Data publikacji: 2015-03-20          Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Olej kokosowy – nowy wspomagacz odchudzania?

Olej kokosowy – nowy wspomagacz odchudzania?

Ostatnio bardzo dużo dociera do nas informacji dotyczących oleju kokosowego. Ma on odżywiać organizm, poprawiać wygląd włosów, skóry i paznokci, a także wspomagać proces odchudzania.  Warto przyjrzeć się bliżej temu produktowi i zastanowić się, czy rzeczywiście warto włączyć go do codziennego jadłospisu.

Olej kokosowy jest pozyskiwany z miąższu kokosa. Posiada właściwości pielęgnacyjne oraz odżywcze, dlatego przede wszystkim znalazł swoje zastosowanie w kosmetyce. Obecnie wykorzystuje się go także w kuchni, ale również wiele źródeł twierdzi, iż wspomaga on proces redukcji masy ciała.

Główną jego właściwością, która ma korzystnie działać na odchudzanie jest przyśpieszanie przemiany materii, gdyż nie zostaje on magazynowany w postaci materiału zapasowego, a od razu przetwarzany na energię.  Dodawany do posiłków ma on hamować apetyt i nadawać dłuższe uczucie sytości.

Dodatkowo olej kokosowy, jako produkt który „walczy” z nadwagą i otyłością ma chronić przed rozwojem chorób z nimi związanych. Należy tutaj wymienić między innymi nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i chorobę wieńcową. Olej ten ma zatem obniżać poziom „złego” cholesterolu – frakcji LDL, a podnosić stężenie „dobrego” – frakcji HDL.

Warto jednak zauważyć, że od wielu lat olej kokosowy znajdował się na liście produktów przeciwskazanych w diecie osób, których wyniki badań wskazywały na podwyższony poziom cholesterolu. Różne źródła donoszą, że gdy stanowi on podstawowe źródło tłuszczów w jadłospisie człowieka może niekorzystnie wpływać na stężenie cholesterolu w organizmie. Zatem lepiej wybierać olej rzepakowy lub  oliwę z oliwek, która również działa doskonale na zdrowie, a po olej kokosowy sięgać sporadycznie.

Jeśli jednak zdecydujemy się na olej kokosowy warto pamiętać, aby kupić taki, który nie jest rafinowany, a wyłącznie tłoczony na zimno. Wysoka temperatura pozbawia go korzystnych właściwości, a dodatkowo zmienia smak oraz barwę oleju. Najlepiej dodawać go również „na surowo” do dań,  z kolei nie można na nim smażyć.

Olej kokosowy doskonale sprawdza się w przemyśle kosmetycznym. Warto na jego bazie robić maseczki na włosy, gdyż odżywia je, regeneruje, sprawia, że są delikatne w dotyku i bardziej błyszczące. Natomiast nakładany na skórę, w tym twarz może łagodzić objawy trądziku, gdyż ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Dodatkowo chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego, sprawia że jest ona jędrna i wygładzona.


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB