Święta

    Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Pierwszy Dzień Lata (21 czerwca)

Pierwszy Dzień Lata

W 172 dniu roku noc trwa najkrócej - 7 godzin i 54 minut, natomiast dzień, aż 16 godzin i 46 minut. 21 czerwca jest również nazywany przesileniem letnim, oznacza to, że oś Ziemi jest nachylona pod kątem 23,45° do płaszczyzny jej ruchu wokół Słońca. Wówczas Słońce znajduje się bezpośrednio nad zwrotnikiem Raka. Wschód słońca w rożnych regionach Polski znacząco się różni. Na Helu słońce wstaje o 4:08, a zachodzi o 21:26. Z kolei w Zakopanem o 4:34, zachodzi o 20:50.

W tym samym czasie na półkuli południowej będzie trwać najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku i rozpoczynało się lato. Należy również wspomnieć, że nie zawsze astronomiczne lato równa się z klimatycznym. W Polsce w 1917 roku termometry pokazały 35°C i był to dotychczas najcieplejszy początek lata.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że data przesilenia letniego jest uważana za wyjątkowy dzień, w którym oddziałują na ludzi kosmiczne siły. To czas, w którym należy poddać się wszelkim technikom oczyszczającym, regenerującym i uzdrawiającym. Uważano również, że należy się wówczas poddać medytacji i miłosnej magii. Często data ta, jest celebrowana np. w Wielkiej Brytanii przy Stoneheng. Z kolei w Boliwii konkretnie Tiahunaco organizowane jest oficjalne powitanie Słońca.


Skomentuj (0)

  • Marzenna Marzenna 2012-10-30 10:40
    lato wspaniałe
  • Agnieszka KarwowskaAgnieszka Karwowska2012-08-21 20:54
    lubię lato

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB