Artykuły

Data publikacji: 2013-05-27          Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek         wyślij link e-mailem        

Ryż brązowy, doskonały produkt dla osób na diecie - co można z niego przygotować?

Ryż brązowy, doskonały produkt dla osób na diecie - co można z niego przygotować?

Nie od dziś mówi się, że kuchnia azjatycka doskonale wpływa na figurę. Jest głównym składniki jest ryż – czyli produkt węglowodanowy, bogaty w błonnik pokarmowy oraz witaminy z grupy B. Stanowi idealny dodatek zarówno do dań słodkich, słonych, pikantnych jak i kwaśnych. Jest to produkt, którego nie może zabraknąć na diecie zwłaszcza osób odchudzających się, jednak najlepiej wybierać ryż brązowy, a zrezygnować ze spożycia białego. Ten drugi jest wysokooczyszczony i pozbawiony cennych składników odżywczych, jego wartość energetyczna rośnie, dlatego każdy kto lubi ryż, a chce pozbyć się zbędnych kilogramów powinien wybierać ryż brązowy.

Różnicę poczuje każdy, ponieważ ryż brązowy jest bardziej chrupiący i zawiera dużo błonnika pokarmowego. Jedząc go np. z dodatkiem warzyw lub mięsa zjemy mniej, ponieważ włókno roślinne pęcznieje w brzuchu i nadaje szybkie uczucie sytości. Ponad to błonnik pokarmowy wpływa korzystnie na proces redukcji masy ciała i poprawia perystaltykę jelit.  Zaletą jest również to, że nie obciąża naszego przewodu pokarmowego tak jak potrawy obfitujące w tłuszcze zwierzęce na przykład ostatnio popularnie feijoada, czy dobrze znane produkty typu fast food i instant.

Bardzo dużą zaletą ryżu brązowego jest to, że nie zawiera glutenu. Osoby wrażliwe na ten składnik i będące na diecie bezglutenowej mogą go włączyć do codziennego jadłospisu. Dzięki temu w ich diecie nie zabraknie cennych składników zawartych w produktach zbożowych.

Ryż brązowy można przygotować na wiele sposób i zjeść o każdej porze dnia. Przykładem może być risotto idealne na kolacje z dodatkiem ulubionych warzyw lub mięsa. Z kolei ryż na mleku to idealne pełnowartościowe śniadanie, można dodać do niego owoce, orzechy lub nasiona. Zamiast ryżu białego do zup można dodawać brązowy, dzięki temu będzie miała mniej kalorii. Ziemniaki do drugiego dania? – monotonia, ugotowany ryż i podpieczony na patelni z ziołami doskonale je zastąpi.

Zmieniając nawyki żywieniowe i zastępując produkty wysoko przetworzone, oczyszczone i produkowane z białej mąki ich pierwotnymi odpowiednikami wpłyniemy korzystnie na nasze zdrowie, samopoczucie oraz masę ciała.


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB