Artykuły

Data publikacji: 2015-07-09          Autor: mgr Izabela Auszadniczek, Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Sklep bez opakowań – dobry pomysł na dbanie o środowisko?

Sklep bez opakowań – dobry pomysł na dbanie o środowisko?

Z inicjatywy Sary Wolf i Mileny Glimbowski w Berlinie w trosce o środowisko powstał sklep bez opakowań. Znajduje się w nim blisko 400 rożnych produktów nieopakowanych fabrycznie. Klienci, którzy chcą zakupić żywność w sklepie muszą przynieść ze sobą własne torby lub i inne opakowania albo skorzystać z toreb wielokrotnego użytku znajdujących się w sklepie. 

Często nie zastanawiamy się co dzieje się z opakowaniem po orzechach, kartonie po soku lub mleku albo reklamówce, do której wkładamy swoje zakupy. Większość z nich bardzo szybko ląduje w koszu, tak więc można wyobrazić sobie jak ogromną ilość śmieci produkuje człowiek, a te rozkładają się w środowisku przez setki lat.

Ekologiczne podejście do zakupów jakie zaproponowały właścicielki sklepu powoduje, że ilość produkowanych przez nas śmieci spada do minimum. Dodatkowo jest to bardzo opłacalne, gdyż możemy zaoszczędzić pieniądze na opakowaniach produktów, które i tak w najbliższym czasie znikną z naszego pola widzenia i znajdą się na śmietniskach.

„Drugie życie” może dostać każde opakowanie. Przykładem są butelki plastykowe, które zostały przerobione na jeansy przez znanego ich producenta, którym jest Levi Strauss.

Zapotrzebowanie na tego typu sklepy rośnie, być może kiedyś zostaną otworzone również w Polsce. Może to przyczynić się do ograniczenia w dużym stopniu produkcji plastikowych toreb na rzecz biodegradowalnych materiałów.

Należy pamiętać też, że Unia Europejska wprowadziła w tej kwestii odpowiednie uregulowania. Do 2017 roku zużycie plastikowych toreb powinno spaść do 50%, a w 2020 roku mają być całkowicie wycofane z rynku krajów UE. 


Skomentuj (0)

  • Ewa  Ewa 2015-07-14 18:12
    myślę, że to wcale nie jest taki dobry pomysł. Nie chcę idąc na zakupy targać słoików, torebek foliowych itp. abym miała w co powkładać produkty. Zawsze noszę ze sobą torbę materiałową i to mi wystarcza, a jeżeli muszę dokupić zrywki to wykorzystuję je później jako worki na śmieci
    • Dietetyk Izabela AuszadniczekDietetyk Izabela Auszadniczek2015-07-15 13:16
      Pani Ewo, z tej strony muszę przyznać Pani rację, ponieważ niewiele osób chciałoby nosić ze sobą słoiki lub inne opakowana i pewnie ten pomysł mógłby się nie sprawdzić. Natomiast warto zacząć właśnie od toreb i zamienić je na te materiałowe. Ważne, że wprowadzane są jakiekolwiek działania, za pomocą których dbamy o środowisko :) W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę. Pozdrawiam serdecznie, mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk vivalavita.pl

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB