Święta

    Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl Izabela Auszadniczek         wyślij link e-mailem        

Światowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego)

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Święto zostało ustanowione w 2000 roku we Francji, przyjęto wówczas Kartę Paryską, a państwa które ją podpisały tym samym zobowiązały się do stworzenia programów profilaktycznych do walki z nowotworami.

W dzisiejszych czasach rak jest główna przyczyną zgonów na Świecie. Ostatnie lata wskazują na to, że rak płuc dominuje wśród zachorowań na nowotwory, a gdyby wyeliminować palenie papierosów zapadalność na raka płuc mogłaby drastycznie spaść. Kolejną grupą są nowotwory jelit, piersi, szyjki macicy, prostaty oraz skóry.

Przy pomocy odpowiedniej profilaktyki można we wczesnym stadium wykryć nowotwór, który jest wówczas wyleczalny niemal w 100%. Należy pamiętać o co rocznych badaniach morfologicznych, jak i również specjalistycznych badaniach diagnostycznych. Jeśli lekarz nie wykrył znaczących zmian w organizmie zaleca się wykonywać:

- cytologię - raz na dwa lata (profilaktyka raka szyjki macicy)
- mammografię - przynajmniej co dwa lata + co miesięczna samokontrola (profilaktyka raka piersi)
- rentgen płuc – palacze nawet, co 1-2 lat (profilaktyka raka płuc)
- kolonoskopia – przy dobrym stanie zdrowia, wystarczy nawet raz na 10 lat (profilaktyka raka jelit)
- kontrola znamion - (profilaktyka raka skóry) – badanie można wykonać u dermatologa

Jeśli jeszcze nie wykonałeś lub nie wykonałaś żadnego z powyższych badań, nie czekaj! Zgłoś się do lekarza. Po odebraniu wyników badań, to lekarz zadecyduje pod względem stanu zdrowia, co ile lat powinieneś wykonywać dane badanie.

Pamiętaj, każdego dnia w Polsce diagnozuje się wiele przypadków zachorowań na raka w stadium zaawansowanym. Zmień to! Przebadaj się i uniknij powikłań, dbaj o swoje życie!

Należy wspomnieć jeszcze o prawidłowym stylu życia, ponieważ palenie papierosów, picie alkoholu, dieta uboga w błonnik pokarmowy, bogata w tłuszcze zwierzęce i cukry proste oraz brak aktywności fizycznej jest ważnym aspektem rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów.

Nie tylko zadbaj o badania profilaktyczne, lecz zmień swój styl życia na lepszy.

Tego dnia w Polsce organizowane są liczne akcje, spotkania oraz konferencje poświęcone poszerzaniu wiedzy na temat raka. Można skorzystać z darmowych porad, badań i zapoznać się z nowymi technikami leczenia nowotworów.


Skomentuj (0)

  • Marzenna Marzenna 2013-02-04 17:12
    bardzo ważny dzień

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB