Artykuły

Data publikacji: 2012-08-19          Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Wakacje pod okiem specjalistów

Wakacje pod okiem specjalistów

SPA, czyli Salus per aquam – zdrowie przez wodę. Tak zwykli mawiać Rzymianie, upatrując czynników zdrowotnych i poprawiających samopoczucie w działaniu wody. Przez lata, nasze (pra)babcie i (pra)dziadkowie jeździli „do wód”, aby tam leczyć swoje dolegliwości. Teraz także i my coraz częściej korzystamy z takich ofert, jednak dziś najmocniejszą stroną SPA nie jest już woda, ale specjaliści, którzy na co dzień doradzają kuracjuszom. 

Obecnie nie jeździmy już „do wód”, ale do ośrodków oferujących nam kompleksowe zabiegi kosmetyczne, upiększające, odchudzające i odmładzające. Współcześnie w SPA na nowo odkrywamy prawdę, dobrze znaną już naszym przodkom – a mianowicie, że wypoczynek w sferze umysłowej i fizycznej to podstawa dobrego samopoczucia. Tylko co należy zrobić, aby zaraz po zakończonym urlopie nie wrócić do starych nawyków i z wakacji przyjechać naprawdę odmienionym i zdrowszym? Odpowiedź jest prosta – podczas wakacji nauczyć się zdrowego trybu życia. Dlatego pobyt w SPA po pierwsze powinniśmy potraktować jako wypoczynek, a po drugie jako szkolenie i czas na naukę tego, jak dbać o siebie i swoje zdrowie po zakończonych wczasach.

Kompleksowo i indywidualnie

Wybierając ofertę wyjazdu zwróćmy dokładnie uwagę na to, co oferują nam poszczególne ośrodki. Zabiegi upiększające, kąpiele zdrowotne, masaże, maseczki, joga, zajęcia gimnastyczne i sportowe, odpowiednia dieta czy przemyślany z góry zaplanowany program odchudzania – pomogą nam poczuć się lepiej i będą stanowiły doskonały pierwszy krok do zmiany swojego stylu życia na zdrowszy. Dlatego szczególnie warto wybrać ośrodek, który kompleksowo zaplanuje nam czas i jednocześnie dostosuje ofertę do naszych indywidualnych potrzeb.Pamiętajmy, żewczasy z ofertą SPA powinny oferować coś więcej, niż basen i surówkę. Dlatego zanim zdecydujemy się na wyjazd przeczytajmy, czy nasz jadłospis układany będzie przez profesjonalnego dietetyka, czy w razie wątpliwości będziemy mogli z nim porozmawiać i zasięgnąć indywidualnej porady. Sprawdźmy, czy masaże i zabiegi będą wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów i kosmetyczki, i czy w razie potrzeby będziemy mogli zrezygnować, zamienić lub dokupić dodatkowe usługi, gdyby okazało się, że te wstępnie przez nas zarezerwowane nam nie odpowiadają.

Coraz więcej profesjonalistów

Na szczęście coraz więcej ośrodków SPA profesjonalnie podchodzi do segmentu usług kosmetycznych czy dietetycznych. Zatrudniają dyplomowanych specjalistów w tych dziedzinach. Dlatego też na rynku pracy z roku na rok coraz bardziej poszukiwani są absolwenci z zakresu dietetyki i odnowy biologicznej. – Niewłaściwie dobrana dieta i nieprzemyślany wysiłek fizyczny mogą nie tylko zepsuć wczasy, ale doprowadzić do problemów zdrowotnych – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu podsiadającej w swojej ofercie kierunek dietetyka. – Stąd tak duże zainteresowanie oferowanymi przez naszą uczelnię specjalizacjami „dietetyka w sporcie” i w „odnowie biologicznej”. Tacy absolwenci znajdują zatrudnienie wośrodkach wypoczynkowych, studiach zdrowia i urody, SPA, klubach treningowych. Ten sektor prężnie się rozwija, chętnych do studiowania dietetyki z roku na rok przybywa, a po skończeniu studiów nie mają oni problemów ze znalezieniem pracy – dodaje. Absolwenci kierunku dietetyka podczas całych studiów przyswajają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu medycyny, rehabilitacji, żywienia i kosmetologii. Dlatego warto wakacje spędzić w ośrodku, gdzie poza obsługą hotelową pomocy i porady może udzielić dyplomowany profesjonalista i jeszcze przed wyjazdem dopytać o specjalistów, którzy będą dbali o nasze zdrowie.

Jeśli dobre samopoczucie i kondycja dają nam możliwość dłuższego życia, dobrego zdrowia, a zarazem sprawnego funkcjonowania, to inwestowanie w nie nie jest fanaberią, a staje się koniecznością. Jednak pamiętajmy, aby robić to mądrze, w oparciu o rady osób właściwie do tego przygotowanych.


Skomentuj (0)

 • Kamila K.Kamila K.2012-10-24 22:06
  SPA - rewelacja :)
 • Weronika Weronika 2012-10-11 09:57
  Już tak długo chcę się tam wybrać:(
 • Ewa Ewa 2012-08-25 08:22
  chętnie bym skorzystała z usług w spa
 • Agnieszka KarwowskaAgnieszka Karwowska2012-08-20 21:25
  SPA to wspaniały wypoczynek i relaks
  • Marzenna Marzenna 2012-08-21 08:22
   ja też tak uważam

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB