Święta

    Autor: Dietetyk VivaLaVita         wyślij link e-mailem        

Walentynki (14 lutego)

Walentynki

Walentynki to święto obchodzone 14 lutego. Jego nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia. W tym szczególnym dniu zakochani wysyłają do swoich drugich połówek piękne kartki lub listy, obdarowują się również drobnymi upominkami lub kwiatami.

Święto kojarzone jest z takimi starożytnymi postaciami jak Kupidyn lub Eros. Swój zaczątek walentynki miały już w starożytnym Rzymie gdzie obchodzono Luperkalia. Czcono wtedy Junone boginię małżeństwa oraz Pana boga przyrody.

Do Polski walentynki trafiły w latach `90 XX w. Konkurowało początkowo z tradycyjnym Polskim świętem zakochanych zwanym Nocą Kupały. Obchodzonego z dnia 21 na 22 czerwca w czasie letniego przesilenia Słońca, w najkrótszą noc w roku. Obecnie całkowicie wypartym przez walentynki.

Walentynki nie są lubianym świętem przez wszystkich zakochanych. Zarzuca się im charakter komercyjny oraz konsumpcjonistyczny.

14 luty to także dzień chorych na epilepsję, którzy mają tego samego patrona co zakochani czyli św. Walentego. Stąd również nazwa choroba świętego Walentego.


Skomentuj (0)

 • Szymon Szymon 2016-02-13 21:37
  "Z tąd"...? Błagam jak coś takiego widzę to mnie nosi : /
 • Marzenna Marzenna 2013-02-14 08:36
  bardzo ciekawy artykul
 • Kamila K.Kamila K.2012-11-12 09:20
  raz byłam w walentynki w kinie z przyjaciółkami i wokół nas same pary ;/
 • Agnieszka KarwowskaAgnieszka Karwowska2012-08-23 21:32
  ja akurat nie przepadam za tym swietem

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB