Artykuły

Data publikacji: 2015-10-26          Autor: mgr Izabela Auszadniczek Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Wspólny cel: zdrowe żywienie! – Stanowisko Ministra Zdrowia podczas debaty dotyczącej otyłości, 2015 r.

Wspólny cel: zdrowe żywienie! – Stanowisko Ministra Zdrowia podczas debaty dotyczącej otyłości, 2015 r.

Podczas debaty dotyczącej otyłości, zorganizowanej w Bytomiu przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Minister Zdrowia Marian Zembala, zaznaczył, że zostanie przygotowane stanowisko, które zachowa pryncypia zdrowej żywności, a co za tym idzie wprowadzi pewne uzupełnienia, które sprawią, że wartość odżywcza produktów zostanie zachowana a ich etykiety będzie zrozumiałe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia: w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Ma ją obecnie 29 proc. 11-latków i prawie tyle samo 14-latków. Od 1 września 2015 r. obowiązuje tzw. rozporządzenie sklepikowe, Ministerstwo zdrowia w ten sposób chce zapobiec rozwojowi nadmiernej masy ciała wśród najmłodszych.

Jeżeli nie wprowadzi się żadnych działań w tym kierunku już wkrótce co drugie dziecko może być narażone na poważne konsekwencje zdrowotne wiążące się z nadwaga i otyłością. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie zakazu sprzedawania tak zwanej „niezdrowej” żywności w sklepikach szkolnych. Jednak jak przekonuje Ministerstwo zdrowia, drożdżówka, która jest ostatnio przyczyną sporów wróci do szkól, lecz w „zdrowszej wersji”.

Najważniejsze, jak podkreśla Pan Marian Zembala jest to, że do szkół wróciły pełnowartościowe przekąski, takie jak kanapki. Natomiast inne niedogodności związane będą na bieżąco naprawiane.


Skomentuj (0)


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB