Artykuły

Data publikacji: 2012-07-03          Autor: Dietetyk VivaLaVita.pl         wyślij link e-mailem        

Zamień cukier na naturalne słodycze

Zamień cukier na naturalne słodycze

Jedną z podstawowych zasad, jakie powinniśmy codziennie wcielać w nasze życie jest odżywianie się w sposób zdrowy dla naszego organizmu. Żadna dieta nie będzie skuteczna, jeśli pomiędzy jedną, a drugą sałatką przegryziemy batonika i popijemy go colą. Z drugiej strony, człowiek przyzwyczajony do dóbr mniej zdrowych, jak pizza, hamburgery czy frytki rzadko będzie skłonny przyznać, że smakują mu niskokaloryczne potrawy. Może to być wynik wychowania w dzieciństwie albo też własnych, źle pokierowanych nawyków. Tak czy inaczej, niektórym zdrowe jedzenie po prostu nie jest w stanie przejść przez gardło.

A powinno, ponieważ zdrowe odżywianie i szczupła sylwetka to kwestia przede wszystkim nastawienia i wyrobienia sobie dobrych i stałych nawyków żywieniowych. Innymi słowy, dieta, którą się obiera, ma trwać całe życie przynajmniej w okrojonej formie. Otyłość, o ile nie bierze się z kwestii genetycznych, to po prostu złe nawyki.

Dlatego też, do pewnych dań trzeba się po prostu przekonać. Najlepiej zacząć od naszych największych grzeszków, i zamienić je na zdrowe odpowiedniki. Batony na owoce, napoje gazowane na wodę mineralną, ociekające tłuszczem obiady na dania gotowane na parze. Warto zaczynać od małych kroczków, np. kupić sobie siatkę dobrych, słodkich jabłek i jeść zamiast kolacji czy przekąsek. Nie muszą nam smakować, chodzi o zaspokojenie głodu i zapotrzebowania na cukier, szczególnie że zdrowy cukier z jabłka bardziej odpowiada naszemu organizmowi.

Później możemy rozszerzać nasz jadłospis. Nie trzeba się bać eksperymentów! Jeśli jakieś danie nie wyjdzie, przecież są tysiące innych przepisów. Kto wie, może się okaże, że zdrowy jadłospis jest nie tylko łatwiejszy w komponowaniu, ale także smaczniejszy od naszych klasycznych, ociekających tłuszczem potraw. 

Do naturalnych słodyczy zaliczamy przedewszystkim suszone owoce. Zawartość cukru jest w nich dużo wieksza niż w świeżych owocach, poprzes skondensowanie w czasie suszenia. 

Zdrowe słodycze można również przygotować ze zmielonych orzechów, potartych owoców, uformować je w kuleczki, a następnie obtoczyć w kakao lub wiórkach kokosowych. 


Skomentuj (0)

  • Beata Beata 2013-04-05 14:54
    Biały cukier to biała śmierć. Nie używam go. Zamiast niego stosuje suszone owoce a czasem i gorzką czekoladę
  • Kamila K.Kamila K.2012-10-26 19:00
    również nie używam cukru i wolę zjeść owoc niż batonik
  • Agnieszka KarwowskaAgnieszka Karwowska2012-08-16 10:39
    ja od kilku lat nie używam cukru

Login:
Hasło:
Nie pamiętasz hasła?
Zaloguj się FB