Pytanie do dietetyka

    Pytanie zadała: Aneta     Data dodania: 2013-09-12     wyślij link e-mailem        

Hashimoto, a dieta bezglutenowa

Pytanie:

Witam Serdecznie, Jestem obecnie na bezglutenowej diecie z uwagi na Hashimoto, przeczytałam, że gluten i Hashimoto maja się dosyć blisko i jest zależność miedzy wrażliwością na gluten, a reakcja autoagresji – nie wiem jak Pan/ Pani na to patrzy czy ma potwierdzenie, ale fakt, dodatkowo mam obecnie nieregularna miesiączkę – czy sugeruje Pani/ Pan tez jakąś suplementacje czy tylko dietę?

Odpowiedź:

Witam serdecznie Pani Aneto,
choroba Hashimoto należy do chorób autoimmunologicznych, jest to przewlekłe zapalenie tarczycy, przyczyna niedoczynności gruczołu tarczowego. Szczególnie narażone są na nią kobiety w wieku dojrzałym. Hashimoto wiąże się z zaburzeniami układu odpornościowego, organizm zamiast bronić się, wytwarza stan zapalny gruczołu, w wyniku, czego niszczone są komórki tarczycy.

Podstawą leczenia jest utrzymanie prawidłowego poziomu hormonów w organizmie, które gwarantuje osobie chorej dobry stan zdrowia oraz samopoczucia. Powinna Pani być pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego i regularnie wyklonować badania morfologiczne, aby sprawdzać stężenie hormonów tarczycy we krwi. Od Hashimoto do niedoczynności tarczycy jest bardzo blisko, dlatego tak ważne jest leczenie.

Obecnie co raz więcej mówi się do diecie bezglutenowej w tej chorobie, jednak należy poczekać na dokładniejsze fakty potwierdzające to  i przede wszystkim wykonać specjalistyczne badania pod kątem przeciwciał, wówczas będzie miała Pani podstawę, czy taka dieta jest  korzystna dla organizmu. Następnie trzeba to skonsultować z lekarzem prowadzącym. Często słyszy się, że dieta bezglutenowa jest polecana przy Hashimoto u pacjentów, którzy zmagają się z zespołem jelita nadwrażliwego, jednak przed przystąpieniem do takiego sposobu odżywiania się raczej polecałabym poprzeć to odpowiednimi badaniami, które zleci lekarza.

Przy chorobach związanych z tym gruczołem najważniejsze jest wyrównanie poziomu hormonów, dieta może wspomagać leczenie. W codziennym jadłospisie powinny dominować produkty nisko oczyszczone, niskotłuszczowej, nie obfitujące w tłuszcze zwierzęce, cukry proste oraz sól. Odpowiednią podaż witamin oraz składników mineralnych zapewnią owoce, warzywa, nasiona, orzechy, mleko i jego przetwory, chude mięsa oraz wędliny. Warto na przykład do sałatek lub surówek dodawać łyżkę oliwy z oliwek, bądź oleju rzepakowego. Należy unikać żywności bogatej w jod np. soli jodowanej. Trzeba zadbać o regularne spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny, aby napędzić swój metabolizm. Dieta powinna być różnorodna, aby dostarczała szeregu witamin oraz składników mineralnych.

W wielu przypadkach zaburzona gospodarka hormonów tarczycy może odbijać się na rozregulowaniu cyklu miesięcznego. Z tego powodu warto sprawdzić poziom hormonów żeńskich we krwi i zgłosić się do ginekologa. Wiele kobiet niestety zmaga się z podobnym, nie można tego lekceważyć i warto skonsultować się ze specjalistą. Na pewno suplementacja nie będzie tutaj niezbędna, chyba że ostatnio stosowała Pani bardzo rygorystyczny plan żywienia i doszło do niedoborów w organizmie, dlatego również warto wykonać morfologię krwi i przekonać się jaki jest aktualny stan zdrowia.  

Polecałabym też najpierw znaleźć podstawę do stosowania diety bezglutenowej w Hashimoto, dzięki wizycie u lekarza i wykonaniu odpowiednich badań. W Internecie możemy znaleźć wiele różnych informacji, musimy pamiętać, że organizm każdego człowieka funkcjonuje w sposób indywidualny i zanim na coś się zdecydujemy musimy to uzgodnić z lekarzem prowadzącym.

W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę.

Pozdrawiam serdecznie,
Izabela Auszadniczek
Dietetyk
www.vivalavita.pl


Skomentuj (0) Wyświetleń: 10835 


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB