Pytanie do dietetyka

    Pytanie zadał: mati     Data dodania: 2013-04-26     wyślij link e-mailem        

Picie i leżenie przed oraz po posiłku

Pytanie:

Czy można pić przed posiłkiem albo od razu po posiłku ? Po posiłku można się położyć czy trzeba odczekać parę godzin ?

Odpowiedź:

Witam serdecznie Panie Mateuszu,
przed posiłkiem możemy napić się np. wody, szczególnie poleca się to w diecie redukcyjnej, gdy chcemy schudnąć. Wówczas zachęcam do wypijania np. pół szklanki wody, ponieważ ogranicza to uczucie głodu i w ten sposób zjemy mniej. Wodę dobrze jest też pić po spożytym posiłku, ponieważ wpływa ona lepiej na trawienie pokarmu. Jeśli chodzi o wodę to zaleca się pić każdego dnia 1,5-2 l, najlepiej rozłożyć to na cały dzień. Nie powinniśmy wypijać naraz np. pół litra wody, ponieważ przyczynimy się do wzmożonego wypłukiwania z organizmu ważnych składników odżywczych np. magnezu i wapnia. Z tego powodu wodę pić najlepiej małymi łyczkami.

W przypadku napojów polecam głównie wodę, unikać trzeba mocno słodzonych wód typu cola, napojów alkoholowych (szczególnie, gdy Pan ćwiczy, ponieważ pogarszają efekt, który chcemy osiągnąć). W codziennej diecie trzeba unikać raczej napojów energetycznych, chyba że ćwiczymy, wówczas podczas ćwiczeń polecam napoje izotoniczne. W przypadku soków, które są bogatym źródłem cukrów prostych, a ich nadmiar w organizmie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej polecam je rozcieńczać z woda.

Po zjedzonym posiłku nie powinniśmy się położyć, ponieważ jedzenie dłużej zalega w żołądku, co nie korzystnie wpływa na nasz organizm, sprzyja również tyciu. Np. po obiedzie warto jest wyjść na krótki spacer, to poprawi proces trawienia pokarmu. Jeśli chce Pan się położyć po posiłku to polecam odczekać 40-60 minut i w tym czasie najlepiej się trochę poruszać przykładowo tak jak napisałam iść na spacer. Czas trawienia pokarmu zależy od tego jakiego rodzaju posiłek spożywamy np. bogate w tłuszcze zwierzęce lub smażone na tłuszczu są ciężko strawne.

W razie kolejnych pytań bardzo proszę pisać, z miłą chęcią pomogę.

Pozdrawiam serdecznie,
Izabela Auszadniczek
Dietetyk vivalavita.pl


Skomentuj (0) Wyświetleń: 13388 


    Login:
    Hasło:
    Nie pamiętasz hasła?
    Zaloguj się FB